KONYA EREĞLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürümüz İradet GENÇ´in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı...

Müdürümüz İradet GENÇ´in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı...

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZÜN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI

Büyük Millet Meclisi, Türk Milletinin tam bağımsız yaşama iradesinden doğmuş, esaret ve ezikliğe meydan okuyan tarihi vakarından gelen güçle, bir güneş gibi parlamıştı. Hiç şüphe yoktur ki, 23 Nisan 1920, her yaştan ferdiyle vatanı, bayrağı, ezanı ve özgürlüğü için yılmadan mücadele eden Aziz Milletimizin yeniden dirilişinin örneği, tüm haysiyet ve hedeflerinin bileşkesidir. Ordular hazırlayıp ordular yöneten, çöken bir imparatorluğun enkazı üzerinde devlet kuran, zalimlere karşı mazlumların sığınağı olan Büyük Millet Meclisi, Kahraman, Gazi, Milli İradenin tecelli ettiği şeref ve onur mekânıdır.

23 Nisan 1920´de Büyük Millet Meclisinin açılması, yaklaşık iki asrı bulan çile dolu geri çekilmenin son bulacağının, Anadolu Coğrafyasının sonsuza kadar Türk kalacağının, bu coğrafyada Ezan sesini hiçbir kuvvetin dindiremeyeceğinin, vatanın sonuna kadar korunacağının, makûs talihimizin döndürüleceğinin bütün cihana ilanıdır.

Büyük Millet Meclisi´nin açılışının, milletler ve medeniyetler çekişmesinin sürdüğü bir dönemde, Türk Milletinin tam bir mutabakatla, milli kimlikte ve milli hedeflerde buluşmasının, yıllardır süren kayıpların çöküntüsünü ve moral bozukluğunu atarak güç toplamasının, teslimiyet ve tavizlere son verip doğrulmasının, silahla verilen bir mücadelede bile milli mutabakatla sağlanan meşruiyetin dönüm noktasıdır. Büyük Millet Meclisi, kutlu varlığıyla ve tarihi haklarıyla oynanmayı reddeden Türk Milletinin topyekûn ayağa kalktığı bir diriliş ve yükseliş abidesidir.

İlk Meclis, Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucu iradesi, kuruluş şaheseridir. İlk Meclis vatan kurtarmış, devlet kurmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi, İlk Meclis´in emanet ve şerefine korkusuzca sahip çıkarak, 15 Temmuz 2016´da hain FETÖ işgalini durdurmuş, bu haliyle ikinci defa vatan kurtarıcılığı unvanına layık olmuş, bir kez daha Gazilik unvanını teyit etmiştir.

Büyük Millet Meclisinin açılması, Aziz Milletimizin varlığına ve bekasına yönelmiş dayatmalar karşısında neleri göze alıp, neleri başarabileceğinin de imrenilecek bir numunesini teşkil etmiştir. Gerek Büyük Millet Meclisi´nin açılış destanı ve şartları, gerekse sonradan yaşanan siyasi, sosyal gelişmelerin tamamı; Milletimizi küçümseyen, onuruna ve mukaddesatına el ve dil uzatmaya yeltenen, gücünü sınamaya kalkışan odakları nasıl bir akıbetin beklediğini anlamaları açısından da tarihi bir uyarı belgesi olmuştur. Bu nedenle, Millet Meclisimizin açılması ile başlayan süreci anlamanın, ayrıntıları ile bilmenin, devlet ve millet hayatımızda yeniden karşımıza çıkan benzer tehditlerin ve tehlikelerin neler olduğunun doğru anlaşılması bakımından çok önemli olduğuna inanıyorum.

En karamsar ortamda, en müşkül anlarda bile Türk Milletine gücü yetmeyenlerin, bugün yeni macera ve hile yollarıyla şanslarını bir kez daha denemeye kalkışmaları bu açıdan beyhude bir gayret olacaktır.

Milletimizin bağımsızlığa olan aşkının yanında başka milletlerin bağımsızlık mücadelelerine de örnek olmuş, Milli İradenin gerçekleştirilmesi yolunda emsal teşkil eden Gazi Meclis´in 99. açılış yıl dönümünü saygıyla kutlar, Aziz Türk Milletine esenlikler diler, bu vesileyle bütün çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nı yürekten tebrik ederim. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni bize emanet eden, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İlk Meclis’in tüm kurucu kahramanları ve vatanımızın bekası için canlarını seve seve veren muhterem şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

İradet GENÇ

İlçe Milli Eğitim Müdürü

23 NİSAN 2019

Kazancı Mah. Atatürk Cad. Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü No 18 - (332)7131040 (332)7131041 (332)7131042

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.