KONYA EREĞLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz İradet GENǒin 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı

Milli Eğitim Müdürümüz İradet GENǒin 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı

          “Bugün, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşımızın, 12 Mart 1921’de Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 95. Yıldönümünü kutluyoruz. Atatürk´ün önderliğinde kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin isteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı´nın açtığı yarışmaya katılan 724 şiir arasından, Büyük Şair Mehmet Akif´ Ersoy’un yazmış olduğu şiir, 12 Mart 1921 tarihinde devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olan İstiklal Marşımız olarak kabul edilmiştir.

          İstiklal Marşımızın Büyük Şairi Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Savaşında Türk Milletinin ne için savaştığını, hangi duygularla vatanını koruduğunu bu şiirinde çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. Bu nedenle İstiklal Marşımız, tarihimizi, milli karakterimizi, milli mücadelenin heyecanını ve duygularını içinde barındırmaktadır. İstiklal Şairimizin “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diye dua etmesi istiklalimizi kazanmak için ne büyük fedakârlıklar yaptığımızın bir göstergesidir.

          Mehmet Akif  Ersoy’un  Türk  Milleti’ne  hediye edip, "O benim değil milletimin malıdır." diyerek  Safahat’ına almadığı İstiklal Marşı, bugün de bizlere vatanımızın ne kadar kutsal bir emanet olduğunu göstermekte, kalplerimizi, ruhlarımızı birleştirmekte, yolumuzu aydınlatmaktadır.

          Bu duygu ve düşüncelerle, “Allah, bu millete bir İstiklal Marşı daha yazdırmasın” diyorum. İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün 95. yıl dönümünü kutluyor, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş  Savaşımızın tüm kahramanlarını ve bu destanı bizlere hediye eden Mehmet Akif Ersoy´u rahmet ve minnetle  anıyorum.

Kazancı Mah. Atatürk Cad. Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü No 18 - (332)7131040 (332)7131041 (332)7131042

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.