KONYA EREĞLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İradet GENǒin 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İradet GENǒin 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

 Çok Değerli Meslektaşlarım,

 Büyük Önder Atatürk’ün 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Başöğretmenliği’ni kabul etmesinin 87., bu anlamlı günün öğretmenler günü olarak kutlanmaya başlanmasının ise 35. yılını aynı heyecan ve coşkuyla kutluyoruz.

Bu günün kutlanmasındaki amaç; öğretmenler arasındaki sevgi ve saygı bağlarını güçlendirmek, öğretmenlik mesleğinin en önemli mesleklerden biri olduğunu topluma hatırlatmak, görevine yeni başlayan öğretmenlerimizin mesleğe giriş yeminini ettirmek, emekli olarak aramızdan ayrılan öğretmenlerimizi şükranla anmak, başta Başöğretmen Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal eden öğretmenleri saygıyla ve minnetle anmaktır.

Öğretmenler günü, öğretmenlerimiz ve öğrenciler arasındaki sevgi ve saygının doruk noktasına ulaştığı bir gündür. Bu özel güne anlam ve önemi açısından bakıldığında öğretmene gösterilen saygının aslında topluma verilen değerin bir göstergesi olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır. Bu bakımdan öğretmenler günü, fedakâr öğretmenlerimizin değerini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir gündür.

Dünyanın en kutsal ve en eski mesleklerinden olan öğretmenlik, her zaman bilginin üretilmesi, geliştirilmesi ve yarınlara aktarılması sürecinde çok önemli bir role sahip olmuştur. Dolayısıyla öğretmenlerimiz dün olduğu gibi bugün de değişimin, gelişimin, yenilenmenin ve daha ileri hedeflere doğru yürümenin anahtarı olmuştur.

          Günümüzde bilgi, artık tek başına bir kuvvet olmaktan çıkmıştır. Bilgiyi üretmek ve etkin kullanmak daha önemli hale gelmiştir. Bu nedenle ülkelerin en önemli gücünü de bilgili ve nitelikli insan gücü oluşturmaktadır. Dolayısıyla gelişmiş devlet, toplum ve birey olma artık bilgiye sahip olma, onu kullanma ve paylaşma düzeyi ile doğru orantılıdır.

Kutsal Mesleğimize yeni adım atan genç aday öğretmen arkadaşlarım,

Bilgi çağı diye tanımlanan günümüzde okullarda öğrendiklerimizle yetinmemeliyiz. Özellikle eğitim teknolojisinde yaşanan yeniliklerle bizler her zaman bilgilerimizi artırmamızı, yenilememiz gerektiğini bilmeliyiz. Sizlerin en önemli görevi sadece öğretmek değil, öğrencilerimize öğrenme yollarını öğretmek, onlara her alanda örnek olmak, onları iyi insan olarak yetiştirmektir. Bu anlamda okuyarak ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeleri takip etmelisiniz. Sizler de bu büyük camiaya hoş geldiniz, diyorum ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Geleceğimizi kurmak ve ülkemizin 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşabilmesi için yetiştirdiğimiz öğrencilerimizin 2023’e gelindiğinde ülkemizin en gelişmiş 10 ülke arasına girme hedefini özümseme kabiliyetine sahip olmaları, ülkemizin sorunlarını küresel gündem merceğinden okuyabilmeleri ve sosyal becerilerle donatılmaları için yapacağınız çalışmalarda başarılar diliyorum."

Ülkemizin her alanda gelişmesi için bizlere her zaman olduğu gibi bugün de çok görev düşmektedir. Sizlerin bu bilinç ve düşüncede olduğunuzdan kuşkum yoktur. Üzerinize düşen görevleri yerine getirmede karşılaşacağınız sosyal ve ekonomik problemlerin sizleri yıldırmayacağını, karşılaşacağınız problemleri el ele ve işbirliği içerisinde aşacağınızı düşünüyorum. 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir kere daha belirtmek isterim ki özellikle ilçemizdeki eğitim sorunları çözülemeyecek sorunlar değildir. Var olan ve olacak sorunlarımızı, başta Sayın Bakanımız olmak üzere, Sayın Valimiz, Sayın Kaymakamımız, Sayın Milletvekillerimiz diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, hayırseverlerimizin desteği ile çözüme kavuşturacağımız inancını taşıyorum.

 Bu duygularla, emekli olan öğretmenlerimize sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir hayat sürmelerini diliyorum. Ebediyete göç eden ve şehit düşen öğretmenlerimizi rahmetle anıyorum.  Göreve yeni başlayan öğretmenlerimize üstün başarılar diliyor; sevgi, emek ve özveri ile yeni nesillere rehberlik eden tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.

Kazancı Mah. Atatürk Cad. Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü No 18 - (332)7131040 (332)7131041 (332)7131042

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.