KONYA EREĞLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çanakkale Şehitleri Anıldı

Çanakkale Şehitleri Anıldı

Ereğli’de 18 Mart Şehitlerini Anma günü kapsamında Ereğli İlçe Kaymakamlığı önderliğinde, İlk olarak Meydanbaşı Şehitliğinde anma programı düzenlendi ve sonrasında Ereğli Belediyesi Kültür ve Spor Merkezinde 18 Mart Çanakkale şehitleri, Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri tarafından hazırlanan programda. Türk ulusunun var oluş günü olan bu önemli gün, Düzenlenen program öğrenciler tarafından canlandırıldı, programda ise duygusal anlar yaşandı.

Programa, Ereğli Kaymakamı Ömer Lütfi YAREN, Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürü İradet GENÇ, Ereğli Garnizon Komutanı Adem TOL, Ereğli Belediye Başkanı Özkan ÖZGÜVEN, Ereğli Jandarma Bölük Komutanı Uğur EFE,  Ereğli Emniyet Müdürü Erdal YAĞMUR, Ereğli POMEM Ali KURBİ, Ereğli Gıda Hayvancılık ve Tarım Müdürü Orhan SOYLU, Ereğli Müftüsü Yusuf ESEROĞLU, Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimi Özkan YAVUZ, Ereğli Şehit Aileleri Derneği Başkanı Yılmaz ERTAŞTAN, Muharip Gaziler Derneği Ereğli Şubesi Başkanı Mehmet Emin ÖZYURT, Şehit Aileleri, Gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Ereğli Şehitliğinde gerçekleştirilen programın sunumunu ise İlçe Jandarma Bölük Komutanlığında görevli Jandarma Kıdem Başçavuş Cihangir Çağlar yaptı. Çelenklerin konulması, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması, saygı atışının yapılması, duaların okunması ve şehit mezarlarının ziyaret edilerek karanfil bırakılmasıyla şehitlikteki program son buldu.

Ereğli Belediye Kültür ve Spor Merkezinde, Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencilerinin hazırladığı program ise saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa SIRIM yaptığı açılış konuşmasında, “Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan 18 Mart Çanakkale Zaferini kutlamanın ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin “Şehitler Günü”nü idrak etmenin onurunu yaşıyoruz dedi. Kınalı kuzuların gül bahçesine girercesine şahadete atıldığı bir destandır Çanakkale. Metrekareye 6 bin merminin ve 50 cesedin düştüğü bir destan. Asırlardır yorgun düşmüş bir milletin, milli mücadelesinin önemli bir girişidir Çanakkale, Çanakkale bizim için her karış toprağında bir vatan evladının kendine mezar aradığı bir şehitler mahşeridir. Mehmetçiğin, Çanakkale’de topuyla, tüfeğiyle, süngüsüyle kazandığı zafer imanın ve vatan sevgisinin zaferdir” dedi.

Şehit Aileleri adına konuşan Şehit Aileleri Derneği Başkanı Yılmaz Ertaştan ise konuşmasında, dönemin şartlarında imkânsızın başarıldığı Çanakkale Deniz Zaferinin milletimizin birlik ve beraberlik ruhu ile yazdığı bir destan olduğunu kaydetti. Milli mücadele ruhunun ilk meşalesinin Çanakkale’de yakıldığını ifade eden Ertaştan, Çanakkale Zaferinin dünya tarihini etkileyen bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

İlçe Garnizon Komutanlığı adına konuşan Jandarma Teğmen Seyit Çavdar ise, “Ülkemizi bölmek isteyen hainler hainliklerini gizlemiyorlar ama unutmasınlar ki Türk Milletine tarih boyunca hainlik yapanlar bunu çok pahalı ödemişlerdir” diye konuştu. Çanakkale zaferinin dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı ve güç dengelerinin değiştiği bir zafer olduğunu belirten Çavdar, Çanakkale zaferinin Türk ulusunun neleri başarabileceğinin en güzel kanıtı olduğunu söyleyen Çavdar okuduğu şiir ile konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmalar sonrası, Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri tarafından hazırlanan sunumda ise Çanakkale’nin önemi vurgulandı. Okul öğrencileri tarafından okunan şiirler, Çanakkale Destanının anlatıldığı oratoryo gösterileri büyük beğeni topladı, Duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Program ise bu önemli günün anlatılmasının ardından hatıra fotoğraf çekimiyle sona erdi.

18-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-2016

Kazancı Mah. Atatürk Cad. Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü No 18 - (332)7131040 (332)7131041 (332)7131042

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.