KONYA EREĞLİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlandı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlandı

     3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Mustafa Yurter Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Okulu tarafından Kültür Merkezinde program düzenlendi.

     Düzenlenen programa Ereğli Kaymakam v. Halkapınar Kaymakamı Erdal Çetinbaş, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İradet Genç, Garnizon Komutanı Binbaşı Adem Tol, Ereğli Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, Ereğli Polis Okulu Müdürü Ali Kurbi,  İlçe Tarım Müdürü Orhan Soylu, Mustafa Yurter Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Okulu yöneticileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

     Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan programın açılış konuşmasını Alparslan Ünal yaptı. Ünal konuşmasında şunları ifade etti, ülkemizde yaklaşık 8 buçuk milyon engelli bulunmaktadır. Engellilerin toplumsal hayata katılımı, iş eğitimi, iş ve meslek edinip çalışma hayatına katılmaları, hayatın her alanında yeterliliklerine göre faaliyetlere katılmaları temel hedeflerdendir. Bu kapsamda okulumuzda öğrencilerimize akademik eğitimin yanında 3308 sayılı kanun çerçevesinde mesleki ve beceri eğitimi verilmektedir dedi.

     Programda konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İradet Genç, Ülkemiz nüfusunun %10’unu engelli vatandaşlarımız oluşturuyor. Bu engelli bireylerin, eğitim, sağlık, istihdam alanında hizmet almaya ihtiyaçları bulunmaktadır. Geçtiğimiz son on yıla baktığımızda engellilere yönelik hizmetlerin hem niteliği hem de niceliği günden güne artmaktadır. Engelli bireylerin eğitimi kapsamında ilçemizde iki özel eğitim okulumuz, ilk ve ortaokullarımızın bünyesinde bulunan eğitim sınıfları ile özel çocuklarımıza kaynaştırma eğitimi vermekteyiz. Eğitim her engeli aşar felsefesiyle öğrencilerimize kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler yardımıyla sosyalleşmelerine katkı sağlamaktayız dedi.

     Belediye Başkan Yardımcısı Agah Taşkın ise, Yunus Emre Meydanına engelli bireylerimiz için engelli araçlarına şarj ünitesi kurduk. İnşallah  çarşıya çıktıklarında  araçlarını burada şarj edecekler ve çarşıda, pazarda şarj sorunu yaşamayacaklar. Belediye olarak engellilerimizin her zaman yanındayız. Daha önce engellilerimizi evden çıkarıp yanımızda gezdirmezdik. Şimdi ise bu konuda çok büyük mesafeler kaydettik dedi. Engellilerin toplumun her kademesinde yer alma fırsatı bulduğunu vurgulayan Taşkın, programın yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

     Türk Milleti’nin köklü bir medeniyetin mirasçısı olduğunu kaydeden Ereğli Kaymakam v. Halkapınar Kaymakamı Erdal Çetinbaş ise, son zamanlarda en büyük ihtiyacımız olan sevgiyle ilgili Mevlana Hazretleri der ki, Sevgi güçtür, sevgi merhamettir, sevgi iyiliğin mührüdür, iyiliğin anahtarıdır. Bizlerin engellilerimize göstereceği sevgi ve saygı onların yaşama sevincini en üst seviyeye çıkaracaktır diye konuştu.

      Konuşmaların ardından yapılan işaret dili ve drama gösterisi seyircilerden yoğun alkış aldı.Okul korosu tarafından seslendirilen türkülere alkışlarla eşlik eden protokol sahneye çıkarak engellilerle birlikte şarkı söyledi.

03-12-201503-12-201503-12-201503-12-201503-12-201503-12-201503-12-201503-12-201503-12-2015

Kazancı Mah. Atatürk Cad. Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü No 18 - (332)7131040 (332)7131041 (332)7131042

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.